Czym, dokąd, za ile? Czyli wszystko o tym jak dojechać na swój wymarzony wypoczynek do Serpelic   ...szczegóły

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Janów Podlaski - Wygoda

Wygoda  - były folwark w gminie Pawłów wzmiankowany w 1674 r., w pobliżu Janowa Podlaskiego, to w cieniu olbrzymich topoli ukryte jest niemal drugie miasto. Znajduje się tutaj znana na całym świecie, słynna stadnina koni.

            Stadnina powstała  w 1817 r. na podstawie dekretu cara Aleksandra I i decyzji Rady Administracyjnej Królestwa Kongresowego. Jej pierwszym dyrektorem został mianowany Aleksander Potocki, ówczesny koniuszy wielki konny. Początek hodowli dały sprowadzone tu 54 ogiery, 100 klaczy i 33 źrebaki różnych ras: angielskiej, arabskiej, duńskiej, kaukaskiej, meklemburskiej, neopolitanskiej, perskiej, tureckiej, a w większości bez udokumentowanego pochodzenia. W 1822 r. trafił tutaj pierwszy arab czystej krwi Alabandżarek, zaś w 1825 stadnina kupiła w Anglii kilka koni pełnej krwi, wśród których udanym okazał się Sorcerer. Wtedy też postanowiono w Wygodzie okazałe stajnie murowane które przetrwały i służą do dziś. Po wybuchu I wojny światowej wszystkie konie z stajen w Wygodzie ewakuowano w głąb Rosji, gdzie przepadły. W 1919 r. rozpoczęto odbudowę hodowli koni. Do wygody przybyły cztery pierwszorzędne klacze czystej krwi, Gazella, Mlecha, Pomponia i Zulejma. W 1931 został zakupiony z Arabii Kuhailon Haifi., którego syn Ofir był najlepszym ogierem czystej krwi wyhodowanym, w Polsce międzywojennej i dał stadninie słynne potomstwo: Witraża, Wielkiego Szlema, Witezia i Wyrwidęba. Lata II wojny światowej przyniosły znów straty w hodowli . W 1944 konie wraz z personelem polskim zostały wywiezione do Saksonii. Część zginęła w Dreźnie podczas nalotów. Dzięki staraniom powstałego pod koniec wojny Zarządu Stadnin Polskich w Niemczech, w 1946 r. znaczna część janowskich koni, z Wielkim Szlemem, Witrażem na czele, znalazła się z powrotem w Wygodzie. Wyrwidąb pozostał w Niemczech a Witezia natomiast wywieziono do USA, oba konie zasłynęły jako reproduktorzy. Potomstwem w drugiej generacji Wielkiego Szlema i Witezia jest El Paso, znakomity ogier czołowy, z Janowa rodem (1967), wydzierżawiony na 3 lata do USA gdzie zdobył nagrodę championa USA, a w 1982 r został sprzedany z 1 mln dolarów. W Wygodzie w 1969 urodził się słynny arab Artemor, na którym Jan Kowalczyk zdobył złoty medal olimpijski w indywidualnym konkursie skoków w Moskwie w 1980.

            Na terenie stadniny znajduje się nietypowy koński cmentarz, na głazach umieszczone są tabliczki przypominające zasługi dla Janowa takich koni jak Czart, Bandola, Celebesa. Stadnina koni w Wygodzie to nie tylko wspaniałe konie, ale także zespół stajni z których należałoby zobaczyć dwie najstarsze:  „ Czołowa” (1845) i „Zegarowa” (1841) wyposażoną w wieże z zegarem wyprodukowanym w Hanowerze w 1838 r.  Stajnie te zaprojektował znany architekt Henryk Marconi. Dwie kolejne stajnie Woroncowska i Wyścigowa pochodzą z końca XIX w. Dodatkowo wybudowano tam jeszcze 2 stajnie murowano – drewniane z końca XIX w., oraz 4 drewniane z poczatku XX w. Zabudowania stadniny otacza rozległe, dobrze utrzymane założenie parkowo – Krajobrazowe z XVIII – XIX w.

            Co roku we wrześniu odbywają się w Janowie Międzynarodowe aukcje koni arabskich, które przyciągają hodowców koni z całego świata.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.serpelice.pl

Serpelice :: Podlaski Przełom Bugu :: Kalwaria Podlaska w Serpelicach :: Rzeka Bug ::  Podlasie :: Survival :: Szkoła Przetrwania :: Spływy kajakowe :: Kajaki :: Zielone Szkoły :: Paintball :: Wspinaczka skałkowa :: Szkolenia integracyjne :: Skarpa :: Janów Podlaski :: Grabarka :: Mielnik :: Drohiczyn :: Neple :: Gnojno

www.serpelice.pl